W roku szkolnym 2023/2024 przystąpiliśmy do programu Całościowy Rozwój Szkoły organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przez kolejne dwa lata będziemy wdrażać w przestrzeń edukacyjną elementy oceniania kształtującego (OK). W tym roku szkolnym skupimy się na zaznajamianiu uczniów, do czego ma ich doprowadzić dana lekcja (cele lekcji) oraz po czym poznają, że opanowali potrzebną im wiedzę i umiejętności (kryteria sukcesu). Nauczyciele będą wykorzystywali zróżnicowane metody monitorowania i podsumowania stopnia realizacji celów, aby – w razie potrzeby – na pewne zagadnienia przeznaczyć więcej czasu.
Idea oceniania kształtującego przyszła do Polski z Wielkiej Brytanii w 2002 r. Jest to sposób pracy nauczycieli i uczniów, który polega na systematycznym pozyskiwaniu informacji zwrotnej o przebiegu procesu uczenia się uczniów. Dzięki temu można:
modyfikować dalsze nauczanie i uczenie się,
dawać uczniom informację zwrotną, pomagającą się uczyć.
To sposób myślenia o edukacji, który służy podniesieniu jakości nauczania. Wdraża uczniów do samodzielnego myślenia. To również system wielu działań, metod, technik i środków dydaktycznych służących rozwojowi ucznia i sprzyjających uczeniu się.
Główny cel, jaki będzie przyświecał naszym działaniom, to rozwój kompetencji kluczowych, zwłaszcza umiejętności uczenia się.
Wprowadzanie OK do szkoły to złożony i długotrwały proces. Jego powodzenie zależy zarówno od nauczycieli, uczniów, jak i rodziców. Wszyscy zainteresowani powinni być przekonani, że OK odmieni szkołę i wpłynie korzystnie na rozwój dzieci i sprawi, że będą lepiej się uczyć, uwierzą w siebie i z czasem wezmą odpowiedzialność za swoją edukację.
Zachęcamy Państwa do wspierania naszych działań, np. przez rozmowę z dziećmi o tym, czego się nauczyły, z czego są dumne, a w czym potrzebują pomocy.