Aleksander Ludwik Janowski

Geograf, etnograf, podróżnik, wielki popularyzator idei krajoznawstwa, współorganizator Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego oraz Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Urodził się w 1866 roku w Warszawie, uczęszczał do Szkoły Technicznej Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, po ukończeniu której objął posadę urzędnika kolei.

Początkowo pracował w Sosnowcu, później w Warszawie.

Charakter pracy pozwalał mu na ciągłe zawodowe podróże po kraju.

Równocześnie bezustannie dokształcał się samodzielnie w dziedzinie krajoznawstwa i geografii. Stworzył turystykę szkolną i organizował wycieczki dla młodzieży.

Odbył podróż dookoła świata – zwiedził między innymi USA, Brazylię, Japonię, Etiopię, Egipt, Argentynę i wiele innych państw.

W ustawicznych wędrówkach jego uwaga koncentrowała się jednak głównie na zabytkach kultury narodowej oraz zwyczajach i obrzędach ludu wiejskiego.

Ojczyzna była dla niego czymś najwspanialszym i najdroższym, jej imię zawsze przy każdej okazji rozsławiał.

Odkrywał Polskę dla Polaków – popularyzował tereny mało znane i rzadko odwiedzane, np. wspaniały zamek „Ogrodzieniec” stojący na górze jego imienia.

Napisał 70 książek i 136 artykułów, był między innymi autorem pierwszych przewodników po Polsce pt. „Wycieczki po kraju”, opracował także wiele map.
Aleksander Janowski był człowiekiem serdecznym, spokojnym, zawsze uśmiechniętym, zmarł w 1944 r., został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Aleksander Janowski

• Urodził się 20 października 1866 roku w Warszawie.

• Od najmłodszych lat pałał Aleksander pragnieniem poznania swego ojczystego kraju.

• Głównym jego celem działalności zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania swego kraju, miast, wsi, miejsc upamiętniających ważne wydarzenia historyczne.

• Podróżując myślał o powołaniu polskiej organizacji o charakterze krajoznawczym (Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego) Impulsem w tym kierunku stała się wycieczka w 1885 roku do ruin zamku w Ogrodzieńcu.

• Propagował turystykę szkolną.

• organizował wycieczki dla młodzieży, które skrupulatnie przygotowywał wyznaczają dokładnie opisując trasy.

• W 1913 roku Aleksander Janowski udał się w podróż swego życia, odwiedzając: Toruń, Poznań, Berlin, Hamburg, Londyn, Nowy Jork, Chicago, San Francisco, Wyspy Hawajskie, Japonię, Koreę i Rosję.

• Napisał 70 książek i 136 artykułów, był między innymi autorem pierwszych przewodników po Polsce pt. "Wycieczki po kraju", opracował także wiele map.

• Zmarł w 1944 roku, został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

• Dnia 17 PAŹDZIERNIKA upłynęła 13 rocznica nadania imienia Aleksandra Janowskiego naszej szkole.

Data dodania: 2018-10-28 18:59:08
Data edycji: 2018-10-28 21:08:59