ORLĘTA LWOWSKIE SYMBOLEM PATRIOTYZMU DZIECI I MŁODZIEŻY

20 listopada 2022 r. w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa na oś. Kwiatowym w Bolesławcu odbyła się uroczysta msza święta z okazji 104 rocznicy zwycięskiej obrony Lwowa. W mszy rocznicowej uczestniczył Poczet Sztandarowy ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Aleksandra Janowskiego w Bolesławcu.

Mianem Orląt Lwowskich określa się młodych mieszkańców Lwowa, którzy – wobec braku we Lwowie regularnych oddziałów wojskowych Wojska Polskiego – w listopadzie 1918 ochotniczo walczyli o miasto z oddziałami wojsk ukraińskich. Młodzi ochotnicy walczyli też na przedpolu miasta z Armią Czerwoną w czasie wojny polsko-bolszewickiej latem 1920 roku. W skład oddziałów ochotniczych wchodzili studenci, robotnicy, urzędnicy, uczniowie, chłopcy i dziewczęta.

W walkach we Lwowie do 22 listopada 1918 włącznie uczestniczyło z bronią w ręku lub w służbach pomocniczych 6022 osób, w tym 1374 uczniów szkół powszechnych i średnich oraz studentów. 2640 nie przekroczyło 25. roku życia, najmłodszy z walczących to Jaś Kukawski, który  miał 9 lat.

Data dodania: 2022-11-21 21:03:47
Data edycji: 2022-11-21 21:04:38