MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5 W BOLESŁAWCU

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.

Wzorem poprzednich lat, również w tym roku, Szkoła Podstawowa nr 5 w Bolesławcu uczciła ten dzień. Działania rozłożyliśmy na cały tydzień, ponieważ było ich wiele.

Uczniowie z klas 5-8 przygotowali na szkolne i klasowe tablice ciekawostki o języku polskim. Związane one były z literaturą, językiem, ortografią i szeroko pojętą kulturą.

W ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zaplanowane zostały: TYDZIEŃ z „BALLADYNĄ”, Szkolny Konkurs Recytatorski, recytacja „Inwokacji”- rozbudowanej apostrofy w  epopei narodowej Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”, zajęcia związane z dialektem i gwarą, które przecież tak znacząco ukwiecają i wzbogacają język.

I tu trzeba przypomnieć sobie słowa:

„Niechaj i narodowie wżdy postronni znają,iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”, które mają za sobą tak długą historię, bo przecież powiedział je Mikołaj Rej wiele wieków temu. Wciąż jednak są tak bardzo aktualne i tak bardzo ważne dla wszystkich będących dumnymi z tego, że mogą mówić w języku ojczystym- polskim.

Data dodania: 2022-02-26 07:41:51
Data edycji: 2022-02-26 07:50:35