Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

eTwinning

Pod koniec października 2020 r. zostały przyznane Europejskie Odznaki Jakości za projekty eTwinning. Miło nam poinformować, że na tej liście znalazła się Szkoła Podstawowa nr 5 w Bolesławcu i otrzymała to zaszczytne wyróżnienie. Odznakę projekty reprezentujące najwyższy europejski poziom. To wielki sukces naszej szkoły. W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klasy 3b pod kierunkiem nauczycielki- Doroty Stanałowskiej, pracowali nad projektem Nature Friendly (Przyjazny naturze), który realizowany był wiosną przez szesnaście klas z Turcji, Portugalii, Gruzji, Rumunii i Polski. Głównym założeniem tego zadania było zwiększenie świadomości uczniów na temat globalnego ocieplenia oraz uświadomienia, że możemy temu zapobiec poprzez zmianę codziennych nawyków.

Dzięki realizacji projektu uczniowie:

- wzmacniali więzi między uczniami a ich najbliższym otoczeniem (zwłaszcza przyrodą),

- rozwijali umiejętności społecznych uczniów (poprzez pracę indywidualną i zespołową, poszanowanie pomysłów innych, pewność siebie, poczucie odpowiedzialności za to, co robią, świadomość swoich umiejętności i mocnych stron),

- rozwijali ciekawość poznawczą,

- mobilizowali się do samodzielnej pracy,

- rozwijali umiejętności kreatywnego myślenia,

- zdobywali podstawowe umiejętności i doświadczenia w zakresie prostych narzędzi TIK,

- budowali pozytywne doświadczenia wynikające z interakcji z przyjaciółmi z innych krajów europejskich,

- budowali pozytywne nastawienie do ludzi, którzy w przyszłości będą kontaktować się z różnymi narodami.

Szkoła Podstawowa nr 5 już trzeci rok z rzędu pracuje w oparciu o projekty eTwinning, bo właśnie te metody od kilku lat uznawane są jako modelowe, godne naśladowania w nauczaniu w XXI wieku. Dodatkowo sprawiają uczniom wiele satysfakcji i radości. Wymiana doświadczeń i współpraca z zaangażowanymi nauczycielami w eTwinning pozwala na planowanie i prowadzenie zajęć według najwyżej ocenianych standardów europejskich. Program eTwinning zapewnia wszechstronny rozwój i zaangażowanie w proces nauczania każdego ucznia, a nauczycielom umożliwia stałą aktualizację wiedzy, zdobywanie informacji na temat nowoczesnych narzędzi i materiałów.

W tym roku szkolnym nasza szkoła realizuje siedem projektów eTwinning, w tym sześć międzynarodowych. Realizują je klasy: 1a,1b,3a,i 3b. Projekty są o różnej tematyce. Uczniowie uczą się kodować i programować. Podpatrują rówieśników z innych krajów. Nabywają nowe umiejętności, a wszystko to w projektach Imagine The Code i Encoded for fun. W projekcie Child in Art bawimy się plastyką i muzyką. Koordynatorką jest nauczycielka naszej szkoły – pani Dorota Stanałowska, a wśród uczestników nauczyciele i uczniowie z Włoch, Grecji, Turcji, Rumunii, Gruzji i Polski. Pantomima i perkusja ciała to nowe doświadczenia w projekcje For the Power of My Dreams. Uczniowie biorą udział również w projekcie tematycznie związanym z bajkami- Let’s Go To Fairyland. Mają okazję poznawać bajki polskie i innych narodów, następnie przedstawiają je metodą dramy.

Projekt polski Kierunek bezpieczeństwo właśnie się skończył. Przez dwa miesiące uczniowie z 28 klasami z kraju realizowali zagadnienia o szeroko pojętej tematyce bezpieczeństwa w szkole i na ulicy. Ostatni projekt Steamist jest powiązany z nauką STEM (nauki przyrodnicze -Science, technologia- Technology, inżynieria- Engineering i matematyka- Math).

Koordynatorką przedstawionych działań w ramach programu eTwinning jest p. Dorota Stanałowska, która realizuje projekty własne oraz partnerskie z ogromnym zaangażowaniem, jest pomysłodawczynią wielu z nich i zachęca z powodzeniem innych nauczycieli oraz uczniów do współpracy.

 

 

Projekt eTwinning NATURE FRIENDLY

 

Klasa III b przystąpiła do międzynarodowego projektu przyrodniczego „Nature Friendly”(„Przyjazny naturze”) w ramach e Twinning. Projekt e Twinning polega na współpracy uczniów, szkół i wymianie doświadczeń między nauczycielami w kraju i poza granicami. W naszym projekcie uczestniczy 26 szkół z Europy i jedna z Afryki-Tunezji. Szkoły położone są zarówno w dużych miastach ,jak i małych miejscowościach. Uczniowie projektu są w wieku 6 do 10 lat. Będziemy porozumiewać się w języku angielskim.

 

Celem projektu jest zwrócenie uwagi uczniom , jak globalne ocieplenie klimatu wpływa na nasz świat. W ramach projektu wykonujemy różne zadania. Pierwszym zadaniem było stworzenie kolażu zdjęć swojej szkoły, aby poznać się bliżej. Należało też stworzyć film o swojej miejscowości, który trwa 30s. Następnie przystąpiliśmy do opracowania Logo projektu. Kolejnym zadaniem było przedstawienie kolażu zdjęć, jak zmiany klimatu wpływają na środowisko. W następnym tygodniu będziemy pracować nad hasłem projektowym, będziemy wykonywać plakat projektu, a również tworzyć prace plastyczne. Nasza klasa ma z papieru wykonać flagę Tunezji i Logo e Twinning. Projekt trwa do czerwca. Będziemy wrzucać kolejne relacje.
We are united by a song - LINK 

___________________________________________________________________________________________________________


Od 15 lat eTwinning łączy szkoły, nauczycieli i uczniów z 44 krajów. Przez ten czas 800 000 eTwinnerów zrealizowało ponad 300 000 projektów, w tym 35 000 z udziałem polskich nauczycieli!!! eTwinning to wyjątkowa społeczność pasjonatów nowoczesnej edukacji, który otworzyli swoje klasy na świat, aby ich uczniowie mogli poznawać go w nowoczesny, ciekawy i bezpieczny sposób!

Od dwóch lat uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 należą do rodziny e Twinnerów.Dzieci z klas I-III biorą udział w projektach e Twinning. Cztery projekty: „Dzień Kropki”, „Jajko z niespodzianką”, „Ortograficzna wyprawa” i „Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego” zostały nagrodzone prestiżową nagrodą - Krajową Odznaką Jakości. Obecnie uczniowie klasy III b realizują piąty międzynarodowy projekt „ Nature Friendly”.

Projekty idealnie wpisują się w podstawę programową. Zadania projektowe przedstawione są w różnorodnych formach wymagających od dzieci wielorakich aktywności. W ich obrębie kształtowane są kompetencje miękkie, takie jak współpraca i komunikacja w zespołach. Uczniowie uczą się współdziałać oraz wzajemnie sobie pomagać. Uczą się odpowiedzialności za wykonywane zadania. Realizując treści z danego projektu, uczniowie realizują treści również z innych obszarów edukacyjnych, takich jak przyroda, geografia, środowisko społeczne, matematyka, plastyka, muzyka, technika, informatyka i wychowanie fizyczne.Współpraca w projektach jest na najwyższym poziomie. Skupia nauczycieli, pasjonatów z całego kraju i z zagranicy. To wielki zaszczyt i wyróżnienie móc razem współpracować. Nauczyciele i uczniowie uczą się od siebie wzajemnie, mogą wymienia
się doświadczeniami często komunikując się ze sobą. Projekty wyzwalają mnóstwo pozytywnych emocji i entuzjazmu do podejmowania działania i współdziałania w zespole. Uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne nowe projekty.

 

Data dodania: 2020-02-29 21:23:24
Data edycji: 2020-11-20 11:41:07
Ilość wyświetleń: 211

Kalendarz

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Projekty

Projekty:
Więcej informacji

Przydatne adresy

strony, linki, samokształcenie...
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Facebook