WYCIECZKA KLASY 2b i 3a DO SKANSENU W OCHLI

Uczniowie klasy 3a i 2b byli 10.06.2019 roku na wycieczce w Skansenie Etnograficznym w Ochli. Obecnie jest to dzielnica Zielonej Góry.

Spacer po terenie skansenu zaczęliśmy od oglądania zabytkowych wiejskich domów mieszkalnych, gospodarczych, szkoły, kuźni krytych strzechą lub gontem. Poznaliśmy charakterystyczne cechy wiejskiego budownictwa lubuskiego, łużyckiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Widzieliśmy dawny sprzęt domowy, meble oraz narzędzia rolnicze i rzemieślnicze. Obserwowaliśmy pokazy ginących zajęć, umiejętności i zawodów ludowych, na przykład pracy kowala, drwala, hafciarek, stolarza, garbarza, garncarza i ceramika, przędzenia, wyrobu tradycyjnych zabawek i ozdób z papieru, mielenia ziarna na żarnach obróbki lnu, domowego wypieku chleba, naprawy butów, domowego wytwarzania sera i masła, prania wełny, skręcania powrozów i lin, pracy z drewnem (rąbania, piłowania), naprawy wozów drabiniastych i maszyn. Próbowaliśmy rąbać i ciąć drewno, tkać, mleć na żarnach, pracować na imadle. Pisaliśmy gęsim piórem i stalówką w skuwce maczanymi w atramencie.

Wycieczka była bardzo udana. Mieliśmy piękną pogodę i atrakcyjnie spędziliśmy czas.

Data dodania: 2019-06-13 23:32:52
Data edycji: 2019-06-13 23:35:50