TRZY BLASZANE INSTRUMENTY

11 lutego 2019 odbył się pierwszy w II semestrze koncert muzyczny dla klas I-III pt. „Trzy blaszane instrumenty- mały, większy i największy”.

Prowadzący opisał, a muzycy pokazali budowę instrumentów dętych blaszanych. Każdy z nich ma metalowy ustnik, wentyle lub suwak, powyginaną rurę i czarę. Uczniowie szczególnie dokładnie poznali trzy instrumenty. Najmniejszą, ale najstarszą, pochodzącą sprzed 3000 tysięcy lat trąbkę z trzema wentylami, której rura ma długość 170 cm. Średniej wielkości puzon z suwakiem i rurą o długości 4 m, który istnieje od 600 lat. Największym instrumentem, ale najmłodszym ( 200 lat) była tuba, która waży 11 kg, ma 4 wentyle, a rury są długości 9 m. Są to głośne instrumenty, ale można grać nimi cicho dzięki tłumikom wkładanym do czary. Słuchaliśmy brzmienia instrumentów, każdego osobno i razem między innymi w takich utworach, jak: „Lekka kawaleria”, „Szła dzieweczka do laseczka”, „Hej ho, hej ho do pracy by się szło”.

Dzieci klaskały do rytmu, maszerowały. Z zaciekawieniem słuchały informacji o instrumentach i granych przez muzyków melodii.

Data dodania: 2019-02-14 00:38:45
Data edycji: 2019-02-14 00:39:29